Вежба за проверу знања из Оперативних система

1. Отворити фолдер (фасциклу) Documents и у њему направити фасциклу с именом „ваше презиме и одељење“.
2. Ископирати тај фолдер на радну површину (десктоп).
3. Преименовати фолдер који сте направили у фолдеру Documents тако да буде облика „ваше име и град рођења“.
4. Пребацити фолдер са десктопа у фолдер Documents.
5. Стартовати (покренути) калкукатор (Start – All programs – Accessories – Calculator и израчунати производ вашег дана, месеца и године рођења, након тога минимизовати тај прозор.
6. Направити пречицу на десктопу за програм Paint (Start – All programs – Accessories, десним тастером кликнути на Paint, Send – Desktop (Create shortcut); овим смо направили пречицу на радној површини, одсад можемо директно са десктопа покретати Paint.
7. Исто то урадити и за програм Notepad (направити пречицу на десктопу).
8. Стартовати Notepad.
9. Максимизовати прозор (ако није максимизован), у трећем менију Format проверити да ли је означена опција Word wrap, ако није означити је; такође подесити да је (Format –) Font... Tahoma, стил фонта (Font style) треба да буде Bold (подебљано), а величина слова (Size) 16; након подешавања ових опција кликнути на ОК.
10. Променити тастатуру на српску ћирилицу (поред сата у десном доњем углу десктопа наћи иконицу Еn или Sr, кликнути на њу и изабрати Serbian (Cyrillic).
11. Откуцати сва слова азбуке од а до ш са по једним размаком између свака 2 слова (обавезно куцати наша слова љ, њ, ш, ч, ћ, ђ, ж, џ);
12. Променити тастатуру у латиницу - Serbian (Латин).
13. Откуцати сва слова абецеде од а до ж са по једним размаком између свака 2 слова (обавезно куцати наша слова š, đ, č, ć, ž).
14. Снимити документ под именом вашеимеипрезимеспојено у фолдер који сте направили у тачки 1. (File – Save as...; навигацијом доћи до траженог фолдера, име документа се куца у пољу File name); обавезно променити опцију Encoding у Unicode. Минимизовати прозор.
15. Позвати наставника.